ساخت
انواع فیلم و انمیشن
ما متخصص هستیم

فیلم چیست؟

فیلم ازنظر لغوی به “نوارباریک”اطلاق می شود.ولی به صورت عمومی  به مجموعه تصاویر متحرکی گفته می­شود که درراستای رساندن مضمونی واحد  پشت سر هم پخش شوند .

ساخت انواع فیلم و انیمیشن تبلیغاتی

انواع فیلم

فیلم­ها را بر طبق مشخصات خاصی می­توان به انواع مختلف دسته بندی کرد. دسته ­بندی ای که ما در این بخش عنوان میکنیم از تخصص های ما هستند که به تفکیک فرم ساخت آنها میتوان در دسته بندی های زیر قرار داد :

  • فیلم کوتاه
  • فیلم سینمایی
  • تله فیلم
  • فیلم تبلیغاتی

با ما همراه باشید تا دربارۀ این دسته­بندی بیشتر گپ بزنیم.

فیلم کوتاه چیست؟

فیلم کوتاه به اندازۀ عمر سینما قدمت دارد. در واقع اولین فیلم­های ساخته شده همگی کوتاه بوده­اند. در ساخت فیلم کوتاه چند مشخصه را باید در نظر گرفت که وجه تمایز آن از فیلم سینمایی است. با ما همراه باشید.

ویژگی­های فیلم کوتاه

مدت زمان

زمان در فیلم کوتاه مهم­ترین عامل تفاوت با فیلم­های بلند و نیمه­بلند است. تا امروز فیلمسازان برای تعیین مدت زمان فیلم کوتاه هنوز به یک اجماع کلی نرسیده­اند اما به هر فیلم با مدت زمان از سی ثانیه تا پنجاه دقیقه فیلم کوتاه می­گویند. البته اگر شما بخواهید فیلم­تان را در جایزۀ اسکار شرکت دهید بیشترین زمان آن 40 دقیقه می­تواند باشد. اگر نیت شما شرکت در جشنواره­هاست مدت زمان فیلم­تان را باید با توجه به شرایط جشنواره تنظیم کنید.

نمونه ای از فیلم کوتاه (ادامه ویژگی های فیلم را برای درک بهتر بعد از مشاهده فیلم مطالعه کنید)

عوامل موثر در فیلم کوتاه

عوامل و امکانات در ساخت فیلم کوتاه بسیار محدودتر از فیلم سینمایی است. در فیلم کوتاه عامل اصلی یک دوربین است و یک کارگردان! البته که عوامل دیگر هم در ساخت فیلم کوتاه همکاری دارند اما از آنجا که ایدۀ اصلی در فیلم کوتاه بسیار مهم است، بسیاری از نویسندگان این ایده ترجیح می­دهند ساخت تمام مراحل کار را به عهده بگیرند. این بعهده گرفتن بابت اینست که نویسنده یا کارگردان مطمئن شود فیلمی که ساخته است به ایدۀ ذهنی­اش نزدیک است. اگر به تیتراژ پایانی فیلم­های کوتاه دقت کنید متوجه می­شوید بسیاری از مواقع نام نویسنده، کارگردان، تدوینگر، فیلمبردار و حتی سرمایه­گذار نام یک نفر است.

بودجه فیلم کوتاه

بودجه در فیلم کوتاه بسیار محدود است و قابل مقایسه با فیلم سینمایی و حتی تله­ فیلم نیست. این قضیه یک علت مهم دارد از جمله محدود بودن تعداد عوامل و لوکیشن­ها و همچنین عدم نیاز به پرداخت دستمزدهای حرفه­ای. در فیلم کوتاه معمولاً از بازیگران غیرحرفه­ای استفاده می­شود. حتی می­توانیم بگوییم از نابازیگرها. هنرجویان آموزشگاه­های بازیگری، همسایه­ها، اعضای خانواده یا دوستان دور و نزدیک معمولاً اولین گزینه­های کارگردان برای انتخاب بازیگر در فیلم کوتاه هستند.

محدودیت پخش و مخاطب

حداقل در کشور ما فیلم کوتاه با اقبال چندانی از طرف دست­اندرکاران اکران و مخاطبان روبرو نشده است. اکثر سازندگان فیلم­های کوتاه به دنبال ساخت یک اثر انتزاعی و پر از پیام، شعار و ابهام هستند که بهیچوجه دلخواه مخاطب نیست. مخاطبان برای لذت بردن فیلم می­بینند. پس فیلمساز باید تمام پارامترهای جذابیت را در فیلم خود جا دهد که این امر در صنعت فیلم کوتاه ایران فراموش شده است. پس این طبیعی است که فیلم کوتاه از هر نوع حمایت اجتماعی محروم باشد. البته زیاد هم نگران نباشید! اگر شما نمونه فیلم کوتاه­های گروه ایرانشهر را ببینید متوجه می­شوید با هر بودجه­ای که دارید می­توانید به ما سفارش کار دهید و یک فیلم کوتاه جذاب و حرفه­ای و مطابق میلتان تحویل بگیرید.

فیلم سینمایی

فیلم سینمایی چیست؟ سینما یا تصاویر متحرک، هنر حرکت دادن تصاویر برای خلق یک داستان است. سینما یک رسانۀ بصری است با بیان هنری برای عموم مخاطبین. گرچه در سینما انواع فیلم­های عاشقانه، فلسفی، طنز، اکشن، معناگرا و… ساخته می­شود اما فلسفۀ اولیۀ وجود سینما ایجاد سرگرمی است. به همین خاطر فیلمی که در آن پارامترهای جذب مخاطب در نظر گرفته شده باشد می­تواند یک اثر موفق سینمایی محسوب شود. در سینما عوامل انسانی و فنی زیادی داریم. از عوامل انسانی که برای ساخت یک فیلم سینمایی نیاز است می­توان به فیلمنامه­نویس، مجری طرح، تهیه کننده، کارگردان، بازیگر، گریمور، طراح لباس، تدارکات، صدابردار، عکاس، فیلمبردار، مسئول هماهنگی، تدوینگر، آهنگساز، منشی صحنه و … اشاره کرد. نورپردازی، نگاتیو، انتخاب بازیگر، دکوپاژ و دکور صحنه فقط چند نمونه از تخصص­های تاثیرگذار در ساخت یک اثر سینمایی هستند که بعد از نمایش اثر با نگاه ریزبین مخاطب و منتقدان مواجه می­شوند. با کم­کاری هر کدام از این عوامل کلّ زنجیرۀ تولید اثر سینمایی دچار مشکل می­شود. بنابراین پیشبرد صحیح هماهنگی و احسن انجام شدن همۀ این موارد مستلزم صرف بودجه، زمان و به کارگیری نیروهای انسانی متخصص است.

به جز مواردی که در بالا گفته شد، ساخت فیلم سینمایی با دو چالش دیگر هم روبروست. اول کسب تمام مجوزها و پروانه­های مربوط به ساخت فیلم و دوم چالش اکران. اگر تمام مراحل ساخت فیلم سینمایی به بهترین شکل صورت بگیرد و شما یک اثر عالی داشته باشید اگر نتوانید در جدول اکران زمان درست و سینماهای مناسب را به خود اختصاص دهید کمتر شانس دیده شدن دارید. پس بهتر است از افراد حرفه­ای برای تنظیم قراردادهای مربوط به بخش پخش و اکران بهره بگیرید.

فیلم تلویزیونی (تله ­فیلم)

تله فیلم چیست؟ تله یعنی تلویزیون و فیلم یعنی فیلم سینمایی. این فیلم معمولاً برای شبکه­های تلویزیونی ساخته می­شود و اسپانسر آن کمپانی­های بزرگ سینمایی نیستند. بلکه استودیوهای­های متوسط و کوچک فیلمسازی هستند که توانایی هزینه برای پروژه­های بزرگ سینمایی ندارند. این استودیوها تله­فیلم را برای نمایش در شبکه­های تلویزیونی می­سازند و مجبور به رعایت خط قرمزهایی هستند تا با فروش اثرشان به شبکه­های تلویزیونی برای خود ایجاد درآمد ­کنند. فیلم تلویزیونی مدت زمانی بین زمان فیلم کوتاه و فیلم سینمایی را دارد یعنی زمانی بین 40 تا 90 دقیقه. البته برخی از صاحبنظران این زمان را از 70 تا 90 دقیقه می­دانند. در فیلم تلویزیونی بازۀ مخاطبان بسیار گسترده­تر(عام­تر) از فیلم سینمایی است. بنابراین نویسنده و کارگردان در ایده­پردازی تله­فیلم مجبور به محدودتر عمل کردن هستند. به همین علت بسیاری از کارگردانان ایرانی برای ساخت این نوع فیلم به سراغ اقتباس از آثار ادبی معروف می­روند.

فیلم تبلیغاتی

فیلم تبلیغاتی چیست؟ فیلم تبلیغاتی معمولاً با مفاهیم آموزشی، معرفی و انگیزشی ساخته می­شود. البته تمام این مفاهیم معمولاً در خدمت یک هدف است؛ سوق دادن مخاطب به استفاده از محصول یا خدمتی خاص. در تولید این نوع فیلم اولین قدم رسیدن به شعاری خاص و خلاقانه است تا بتوان دست برتر نسبت به رقبا داشت. ترفند ایجاد کنجکاوی مهم­ترین مسئله­ای است که امروزه در ساخت فیلم تبلیغاتی رعایت می­شود. با اینحال انتخاب رنگ، لوکیشن، بازیگر و بخصوص موسیقی مناسب از مواردی است که حتماً باید توسط تیم حرفه­ای انجام شود تا فیلم شما دیده شود. در لینک زیر نمونه کارهای تبلیغاتی گروه ایرانشهر را ببینید تا باور کنید که با ما چشم می­خورید!

اگر در فکر ساختن فیلم خود هستید و یا ایده ی فیلم کوتاهی را در سر می­پرورانید، تیم فیلمسازی حرفه ای ایرانشهر در خدمت شما خواهند بود .

درزمینه تبلیغات نیز ما مانند همیشه حرفی برای گفتن داریم .سناریوهای موفق ، تکنیک بالا و استفاده از افراد متخصص  به ما کمک کرده تا در عرصه ی ساخت فیلم های تبلیغاتی نیز متفاوت عمل کنیم.حواستان باشد که در دنیای تصویری این روزها ، نداشتن فیلم تبلیغاتی عملا باعث می شود کسی برند شما را جدی نگیرد. وقت آن شده تا جدیت خود را در کار نشان دهید.